Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Oferta de angajare refuz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Oferta de angajare refuz

Oferta de angajare - dupa semnare si transmitere documente beneficiarul (viitorul angajat) poate renunta si sa nu mai incheie contractul de munca? Care pot fi consecintele?
Laura_Lau, utilizator
Codul muncii nu reglementeaza drepturile si obligatiile partilor in perioada prealabila semnarii contractului de muncă, cu exceptia obligatiei angajatorului de a informa salariatul cu privire la principalele clauze contractuale si desigur efectuarea examenului medical necesar pentru angajare.

De asemenea, cu privire la informațiile furnizate, prealabil încheierii contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, inclusiv pe durata concilierii, între părți poate interveni un contract de confidențialitate.

Potentialul angajat poate renunta fara nicio consecinta.
Potentialul angajator poate cere returnarea contravalorii examinarii medicale platite, in vederea angajarii pentru emiterea fisei de aptitudine in munca pentru locul de munca vizat.
Nu s-a realizat examinarea medicala. Multumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Potentialul angajator poate cere returnarea contravalorii examinarii medicale platite, in vederea angajarii pentru emiterea fisei de aptitudine in munca pentru locul de munca vizat.