Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare casa

Buna,
Vreau sa stiu ce solutie exista ca atunci cand vom intabula casa construita de mine si sotul meu, pe actul de proprietate sa fim amandoi trecuti. Problema este ca terenul este pe numele sotului + toate autorizatiile si actele de constructie ale casei.
Multumesc frumos.
intabularea casei se face in urma unei documentatii executate de un autorizat cadastru ( gasiti o lista la Oficiul de cadastru din judetul dvs) .
actele sunt Autorizatie de construire, proces verbal de receptie finala ( il face primaria) actul de proprietate al terenului si actele proprietarilor....
in principiu in "Tabelul de miscare" anexa 13( intocmita de autorizatul cadastru ) la proprietarii constructiei sunt trecuti sotul si sotia, iar OCPI-BCPI va inscrie in CF la teren sotul, iar la constructii sotul si sotia.