Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Mama mea a decedat în octombrie 2021 și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Mama mea a decedat în octombrie 2021 și eu și ...

Bună ziua! Mama mea a decedat în octombrie 2021 și eu și sora mea vrem să deschidem succesiunea. Masa succesorala cuprinde doar un apartament cu două camere. Tatăl nostru a decedat în 2010. Atunci nu am făcut succesiune. Trebuie făcute separat? Care este data limită la care trebuie deschisă succesiunea, pentru a nu costa prea mult? Cam care sunt costurile? Vă mulțumesc mult!
Se pot dezbate ambele succesiuni odata sau separat, in ordinea deceselor.
Daca se implinesc 2 ani de la deces, veti achita in plus si un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Sunteti scutiti de plata impozitului doar in cazul succesiunii mamei., caci in cazul tatalui s-au implinit deja 2 ani.
Costurile depind de valoarea apartamentului, rezultata din expertiza notariala si calculata in functie de zona, anul construirii blocului, etajul, suprafata, gradul de confort etc etc etc.
Pentru un calcul, va adresati unui birou notarial de la ultimul domiciliu al parintilor.