avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!Existand un contract prenuptial pe separatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!Existand un contract prenuptial pe separatie de bunuri,la ...

Buna ziua!Existand un contract prenuptial pe separatie de bunuri,la decesul unuia dintre soti,ce cota parte are sotul supravietuitor in fata copiilor sotului decedat?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:57, 16 Martie 2022
Nu e contract prenuptial, ci conventie matrimoniala.
Cota sotului va fi aceeasi. Conventiile matrimoniale nu modifica regulile in materie succesorala.
1/4
Este pe regimul separației de bunuri,ce se întâmplă în situația aceasta?

raluk0207 a scris:

Nu e contract prenuptial, ci conventie matrimoniala.
Cota sotului va fi aceeasi. Conventiile matrimoniale nu modifica regulile in materie succesorala.

vi s-a zis, nu conteaza regimul matrimonial cand e vb de mosteniri. Ce face diferenta, e ca intra in masa succesorala doar bunuri proprii, neexistand bunuri comune.
pe undeva faceti o confuzie, nu imi dau seama unde.
daca sunteti casatoriti sub regimul separatiei si sotul cumpara o casa, casa va fi bunul lui propriu, daca moate sotul, sotia mosteneste 1/4 din casa, copiii sotului impart egal 3/4.
sub acelasi regim, daca cumpara sotia si moare sotul, sotia nu are ce mosteni si nici copiii, bunul fiind propriu al sotiei
dati detalii despre situatie si intrebati din nou.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie matrimoniala - in caz de deces al unui sot (ambii soti cu copii din casatorii anterioare) AlinaIoanaMihut AlinaIoanaMihut Buna ziua! Mama mea (vaduva) urmeaza sa se casatoreasca cu un barbat divortat care are 4 copii. Cei doi viitori soti doresc sa semneze un conventie ... (vezi toată discuția)
Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)