Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!Existand un contract prenuptial pe separatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!Existand un contract prenuptial pe separatie de bunuri,la ...

Buna ziua!Existand un contract prenuptial pe separatie de bunuri,la decesul unuia dintre soti,ce cota parte are sotul supravietuitor in fata copiilor sotului decedat?Va multumesc!
Nu e contract prenuptial, ci conventie matrimoniala.
Cota sotului va fi aceeasi. Conventiile matrimoniale nu modifica regulile in materie succesorala.
1/4
Este pe regimul separației de bunuri,ce se întâmplă în situația aceasta?

raluk0207 a scris:

Nu e contract prenuptial, ci conventie matrimoniala.
Cota sotului va fi aceeasi. Conventiile matrimoniale nu modifica regulile in materie succesorala.

vi s-a zis, nu conteaza regimul matrimonial cand e vb de mosteniri. Ce face diferenta, e ca intra in masa succesorala doar bunuri proprii, neexistand bunuri comune.
pe undeva faceti o confuzie, nu imi dau seama unde.
daca sunteti casatoriti sub regimul separatiei si sotul cumpara o casa, casa va fi bunul lui propriu, daca moate sotul, sotia mosteneste 1/4 din casa, copiii sotului impart egal 3/4.
sub acelasi regim, daca cumpara sotia si moare sotul, sotia nu are ce mosteni si nici copiii, bunul fiind propriu al sotiei
dati detalii despre situatie si intrebati din nou.
gi-jane2, moderator