Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Socrul meu a acumulat 8400 lei din amenzi. El a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Socrul meu a acumulat 8400 lei din amenzi. El a decedat. Impozitele ...

Socrul meu a acumulat 8400 lei din amenzi. El a decedat. Impozitele nu le mai putem achita pana nu se achita amenzile. Îl poate obliga pe moștenitor sa achite datoriile din amenzile tatălui? Exista o astfel de prevedere legala?
Dezbateti mostenirea si achitati datoriile in calitate de mostenitor, nu in numele tatalui.
Amenzile nu se mostenesc ele se radiaza la decesul amendatului.

cod procedură fiscală, Art. 27: Drepturile şi obligaţiile succesorilor

(1) Drepturile şi obligaţiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condiţiile dreptului comun, dispoziţiile art. 23 rămânând aplicabile.
(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligaţiei de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică.

gi-jane2, moderator