avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Socrul meu a acumulat 8400 lei din amenzi. El a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Socrul meu a acumulat 8400 lei din amenzi. El a decedat. Impozitele ...

Socrul meu a acumulat 8400 lei din amenzi. El a decedat. Impozitele nu le mai putem achita pana nu se achita amenzile. Îl poate obliga pe moștenitor sa achite datoriile din amenzile tatălui? Exista o astfel de prevedere legala?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 05:29, 24 Martie 2022
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dezbateti mostenirea si achitati datoriile in calitate de mostenitor, nu in numele tatalui.
Amenzile nu se mostenesc ele se radiaza la decesul amendatului.


cod procedură fiscală, Art. 27: Drepturile şi obligaţiile succesorilor

(1) Drepturile şi obligaţiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condiţiile dreptului comun, dispoziţiile art. 23 rămânând aplicabile.
(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligaţiei de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică.

Ultima modificare: Joi, 24 Martie 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda pe numele soțului decedat Cheregi terezia Cheregi terezia Sotul meu e decedat de 6 ani si a avut o amenda si acum mia venit sa o platesc eu trebuie platita? (vezi toată discuția)
Amenda din 2006 ''mostenita'' ladria ladria Buna ziua Tatal meu a primit o amenda de circulatie in 2006 de la Primaria Busteni. El a decedat in 2008 si amenda nu fusese platita. Mama nu a facut ... (vezi toată discuția)
Acte succesiune mshboss mshboss Buna ziua! Urmeaza sa facem succesiunea dupa tatal meu,decedat anul trecut! Tatal meu a decedat in ianuarie 2017, iar in aprilie 2017 i-a venit o amenda pt o ... (vezi toată discuția)