Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... citatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

citatie

sunt chemat in instanta in calitate de petent in proces cu politia mun bt in calitate de intimat pt FOND,alte cereri og-2/2001.ce ar fi bine sa fac?ce sar intampla,cum sa procedez?va multumesc
balky_buhaiu, utilizator
Presupun ca dvs ati formulat o plangere contraventionala impotriva unui proces verbal incheiat de un agent de politie.
Va prezentati la instanta de judecata la data stabilita si va formulati apararile. Propuneti probe (inscrisuri si martori) si dovediti ceea ce ati solicitat prin plangerea formulata: anularea procesului verbal, nevinovatia dvs sau solicitati inlocuirea sanctiunii amenzii cu avertisment.
bunaseara,multumesc mult pt raspuns,dar nu am depus nici o plangera,am primit acasa o citatie precum ca sunt dat in judecata in calitate de petent pentru fond,iar la sfarsit scrie alte sesizari OG.2/2001.AM un nr de dosar si ma anunta ca pot fi judecat si in lipsa.nu stiu cum sa procedez,si ce se va intampla mai departe nestiind ce masuri sa iau.va multumesc