Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema masina de Italia, nu se poate inmatricula
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema masina de Italia, nu se poate inmatricula

Buna ziua!
Am si eu o problema cu o masina de provenienta Italia. Am cumparat o masina in 2020 din Arad de la o doamna (detin copia de buletin a acesteia), masina avea acte valabile de Italia cu numere pe ea, masina se afla in propietatea unui roman cu cetatenie italiana. Am intocmit un contract de vanzare-cumparare intre mine si italian, dar si un contract de instrainare a bunului intre mine si doamna respectiva cu suma de bani si tot ce mai trebuie. Fiind weekend nu am putut scoate numere rosii asa ca m-am intors in Craiova si am scos numerele rosii lunea fara nicio problema, am fost si i-am facut si RAR-ul tot fara nicio problema, dar cand m-am dus la DRPCIV sa ii scot numere negre, domnul de la ghiseu mi-a spus ca masina ar figura cu datorii in Italia si ca i-ar fi fost pus sechestru sau ceva de genu. Pana am mai facut niste cercetari, am fost sunat de catre cei de la IPJ Craiova sa ma prezint cu masina la furturi auto, m-am dus iar ei mi-au comunicat ca masina este in ceva stare de alerta si ca o sa o puna in sechestru la ei, dar pana la urma mi-au intocmit un act in care se specifica ca masina ramane la mine dar nu o pot instraina sau scoate din tara. Chestia e ca stau deja de atata timp cu ea si nu o pot inmatricula, dar nici numere rosii nu imi dau ca sa pot circula, recent m-au anuntat ca s-ar fi incheiat procesul dintre italian si habar nu am cine si ca cei din Italia au spus ca cei de la Craiova trebuie sa dea drumul la masina ca sa o pot inmatricula, iar cei de la IPJ imi tot spun ca se duc cu dosarul la procuror ca sa dea solutie de caz ca sa o pot inmatricula. Eu nu stiu ce sa mai cred si nu stiu daca se poate rezolva ceva vreodata, aveti vreo parere ceva?

Multumesc!
Eugen1234, utilizator
Salut am aceeași problema ca și tine pana la urma cum sa rezolvat problema cu masina?aștept răspuns!

Eugen1234 a scris:

Buna ziua!
Am si eu o problema cu o masina de provenienta Italia. Am cumparat o masina in 2020 din Arad de la o doamna (detin copia de buletin a acesteia), masina avea acte valabile de Italia cu numere pe ea, masina se afla in propietatea unui roman cu cetatenie italiana. Am intocmit un contract de vanzare-cumparare intre mine si italian, dar si un contract de instrainare a bunului intre mine si doamna respectiva cu suma de bani si tot ce mai trebuie. Fiind weekend nu am putut scoate numere rosii asa ca m-am intors in Craiova si am scos numerele rosii lunea fara nicio problema, am fost si i-am facut si RAR-ul tot fara nicio problema, dar cand m-am dus la DRPCIV sa ii scot numere negre, domnul de la ghiseu mi-a spus ca masina ar figura cu datorii in Italia si ca i-ar fi fost pus sechestru sau ceva de genu. Pana am mai facut niste cercetari, am fost sunat de catre cei de la IPJ Craiova sa ma prezint cu masina la furturi auto, m-am dus iar ei mi-au comunicat ca masina este in ceva stare de alerta si ca o sa o puna in sechestru la ei, dar pana la urma mi-au intocmit un act in care se specifica ca masina ramane la mine dar nu o pot instraina sau scoate din tara. Chestia e ca stau deja de atata timp cu ea si nu o pot inmatricula, dar nici numere rosii nu imi dau ca sa pot circula, recent m-au anuntat ca s-ar fi incheiat procesul dintre italian si habar nu am cine si ca cei din Italia au spus ca cei de la Craiova trebuie sa dea drumul la masina ca sa o pot inmatricula, iar cei de la IPJ imi tot spun ca se duc cu dosarul la procuror ca sa dea solutie de caz ca sa o pot inmatricula. Eu nu stiu ce sa mai cred si nu stiu daca se poate rezolva ceva vreodata, aveti vreo parere ceva?

Multumesc!