Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

sunt casatorita de 10 ani. casa apartine sotului meu dinainte de casatorie fiind mostenire de la tata jumatate si jumatate contract vanzare-cumparare de la mama.fratii au semnat ca renunta la partile lor in favoarea sotului meu. In timpul casatoriei am renovat-o si extins-o impreuna luind un credit de nevoi personale pe numele meu.Nu a dorit sa ma treaca si pe mine pe actul de proprietate.Avem un copil de 3 ani.In caz de divort am si eu vreun drept la casa. Va rog sa ma lamuriti.
Din pacate nu...casa se considera bun propriu al sotului dvs. In ce priveste bunurile din casa achizitionate in timpul casatoriei, acestea sunt comune si se impart ca atare! Faptul ca aveti un copil minor, nu schimba cu nimic situatia sub acest aspect.
actul de vanzare-cumparare privind jumatatea mamei sale, s-a redactat anterior casatoriei ? in caz afirmativ, imoobilul este bun exclusiv al sotului dvs.
puteti avea doar un drept de creanta in ceea ce priveste investitiile facute in perioada casatoriei .
va trebuie probe in acest sens .
Casa este bun propriu al sotului si nu intra in masa partajabila.Dvs.aveti drept de creanta asupra a 1/2 din sumele investite de dvs.in timpul casatoriei.