avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, este legala vanzarea unei cote parti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, este legala vanzarea unei cote parti dintr-un drum ...

Buna ziua, este legala vanzarea unei cote parti dintr-un drum de servitute unui tert? Se poate cere anularea contractului de vanzare cumparare? Ce temei de drept? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: bellabianca52 , utilizator 08:12, 30 Martie 2022
Eu zic că este valabilă vânzarea, dar servitutea rămâne. Eu l-aș obliga pe terț să respecte servitutea, dacă o încalcă.
Buna ziua,

Proprietatea comuna fortata si perpetua este instrainata doar cu acordul tuturor copartasilor, altminteri, actul este nul absolut.

Actiunea in vederea constatarii nulitatii absolute poate fi promovata oricand, de orice persoana interesata.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instrainare parte pod comun -nulitate absoluta sau relativa ContSters202742 ContSters202742 Buna ziua Intr-un imobil exista mai multe apartamente individuale in proprietatate exclusiva si un pod aflat [b]in proprietate comuna perpetua si ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde o uscatorie de bloc la parter chiar daca nu sunt de acord tori ? spiridus spiridus Buna ziua tuturor oamenilor de suflet care raspund celor in nevoi.... Am si eu o mare nedumerire si va rog din suflet sa-mi ascultati povestea si sa-mi ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren/parcelare/drum de acces klaudiu.nagy klaudiu.nagy Buna ziua. Am cateva nelamuriri referitoare la modul in care as putea vinde o parcela dintr-un teren. La adresa: ... (vezi toată discuția)