Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, este legala vanzarea unei cote parti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, este legala vanzarea unei cote parti dintr-un drum ...

Buna ziua, este legala vanzarea unei cote parti dintr-un drum de servitute unui tert? Se poate cere anularea contractului de vanzare cumparare? Ce temei de drept? Multumesc.
Eu zic că este valabilă vânzarea, dar servitutea rămâne. Eu l-aș obliga pe terț să respecte servitutea, dacă o încalcă.
Buna ziua,

Proprietatea comuna fortata si perpetua este instrainata doar cu acordul tuturor copartasilor, altminteri, actul este nul absolut.

Actiunea in vederea constatarii nulitatii absolute poate fi promovata oricand, de orice persoana interesata.

Multumesc!