Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Cum pot sa aflu daca tatal meu a dat casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Cum pot sa aflu daca tatal meu a dat casa parinteasca ...

Buna ziua! Cum pot sa aflu daca tatal meu a dat casa parinteasca la un verisor? Mentionez ca suntem 3 frati si mama noastra a murit mai demult. Tatal meu zice ca acest verisor ii dadea mereu de baut pana isi pierdea cunostinta si ca nu stie daca a semnat vreo hartie. Acest verisor a pacalit-o si pe mama lui sa ii treaca casa pe nume deci stie exact procedura. Cum pot sa aflu daca l- a pacalit pe tatal meu sa semneze? Si ce este de facut daca chiar s-a intamplat asta? Va multumesc!
Bună seara!
Daca cunoașteți adresa casei, mergeți la OCPI de la locul situării imobilului/casei și cereți numărul de cadastru și carte funciara! Daca aflați aceste date puteți cere un extras de carte funciara de informare ptr. imobilul respectiv și aflați pe ce nume figurează imobilul!
Daca s-a făcut ceva cu casa, tatăl dvs. ar putea cere anularea actului ptr. vicierea consimțământului daca poate dovedi acest lucru!
gi-jane2, moderator