Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj judiciar. Bună ziua. După ce împreună cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj judiciar. Bună ziua. După ce împreună cu fratele meu am început pe ...

Bună ziua. După ce împreună cu fratele meu am început pe cale administrativă o partajare a casei părintești, prin edificarea unui perete despărțitor, acesta, datorită unor disensiuni a renunțat la această cale deschizând acțiune de partaj judiciar. Conform înțelegerii dintre noi, pe cale administrativă urma să facem un zid despărțitor permanent care să delimiteze cele două unități locative. Zidul nu a fost făcut, însă pentru intimitatea fiecăruia, eu pe amplasamentul stabilit am edificat un perete demontabil provizoriu pe structură metalică și plăci din OSB. În această situație, întrebarea mea este: Este admisibilă acțiunea de partaj judiciar deschisă de fratele meu din moment ce în fapt cele două unități locative NU au o delimitare permanentă printr-un zid permanent nedemontabil cu fundație și perete din cărămidă, și-n ce condiții? Cum credeți că va dispune instanța?
Vă mulțumesc.
Se va face expertiza topo si constructii si daca se stabileste ca imobilul poate fi partajat in natura atunci instanta va dispune in consecinta.
Mulțumesc pentru răspuns. Vă doresc o zi bună.