Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de Locatari nu doreste sa primeasca banii! ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de Locatari nu doreste sa primeasca banii! Buna seara, ...

Asociatia de Locatari nu doreste sa primeasca banii!
Buna seara,
In urma unei Hotarari judecatoresti, am de platit Asociatiei de Locatari suma de 97.000 lei. Am platit pana acum esalonat 11.700, pt ca asa am avut posibilitatea, iar acum am reusit sa strng restul sumei de 85.000 lei. Am instiintat Asociatia ca doresc sa platesc restul sumei integral, dar m-am lovit de un refuz, cu anumite argumente din partea lor:
1. Asociatia are datorii catre Radet de 1.400.000 lei (aici au intrebat cine plateste diferenta). Am raspuns ca nu stiu si nici nu ma intereseaza, tinand cont ca eu am o suma stabilitata de o instanta
2. Asociatia este Locatari, nu de proprietari, nu are cont in banca si nuzsi asuma administratorul sa tina banii in casa. A spus ca daca ii duce la Radet, or sa-l intrebe si de restul banilor. Iarasi nu este problema mea
3. Nu poate incasa mai mult de 5000 lei/zi cash, dar tinand cont ca prin banca nu am unde, cash este singura varianta. I-am spus sa-mi faca chitante cu date anterioare, pt toata suma. Aici mi-a amintit de punctul 2, ca nu tine atatia bani on casa.
Prin urmare, vreu sa platesc, dar nu imi sunt primiti banii.
Ce am de facut mai departe?
Va multumesc.
Eu pun suma la dispozitie, nu este aceasta problema. Intrebarea mea este, cine plateste acest mediator sau executor!
Am sa cer o hartie de la Asociatie, cum ca refuza banii (cu sau fara motiv), dar nu cred ca o voi obtine si apoi am sa dau banii inapoi de unde i-am imprumutat.
Apoi ramane sa ne vedem in instanta si sa-mi puna poprire pe salariu si le dau banii in 40 de ani.
Sau ar mai fi o varianta sa cer in instanta, anularea platii, daca ei nu vor sa primeasca banii

ynocentta a scris:

Apelati la mediator sau executor judecatoresc puneti suma la dispozitie ca sa aveti dovada legala ca va achitati de obligatia dispusa de instanta de judecata

Eu cred ca dvs. ati putea merge si la furnizorul la care as. loc. are cel mai mare debit( am inteles ca este vorba de RADET) si sa discutati cum ati putea depune direct la dansii suma despre care vorbiti, in contul asociatiei, dar dvs. la platitor, apoi va prezentati la asociatie cu chitanta. Urmeaza ca furnizorul scade debitul asociatiei cu suma achitata si asociatia va scade debitul cu aceeasi suma.
Faza este ca de toate aceste chestiuni ar trebui sa se ocupe conducerea asociatiei, ei sa mearga pe unde stiu si pe unde nu stiu, sa identifice solutiile cele mai avantajoase - adica sa nu coste nimic transferul sumelor, sau , ma rog, costurile sa fie neglijabile.
Succes dom' Paun !
Banuiesc ca simplificati situatia reala..Probabil ca suma initiala era 97000 si trebuia sa o platiti in termen de ,banuiesc, 3-5 zile.Acum normal la suma asta se adauga dobanzi si penalitati Din cate stiu eu se plateste o.1% /zi penalitati la suma initiala.Daca a trecut un an de la hotararea ramasa definitiva la suma de 97000 cu dobanda si penalitati cred ca se ajunge pe la 140000.,Succes
Va multumesc pentru raspuns. Nu simplific nimic, situatia este exact cum am descris-o mai sus. Intradevar, au trecut 5 ani de la hotararea judecatoreasca ( eu trebuia sa platesc in perioada de probabatiune, dar fiind suma foarte mare, nu am avut cum si am platit esalonat lunar. Instanta a decis sa platesc in continuare esalonat, pana la stingerea datoriei. Nu a stabilit penalizari), insa eu am cerut sa-mi calculeze exact cat mai am de plata si mi s-a spus 85421 lei. Deci nu a cerut nimeni penalizari.

nicunicolae10 a scris:

Banuiesc ca simplificati situatia reala..Probabil ca suma initiala era 97000 si trebuia sa o platiti in termen de ,banuiesc, 3-5 zile.Acum normal la suma asta se adauga dobanzi si penalitati Din cate stiu eu se plateste o.1% /zi penalitati la suma initiala.Daca a trecut un an de la hotararea ramasa definitiva la suma de 97000 cu dobanda si penalitati cred ca se ajunge pe la 140000.,Succes