Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale COMASARE A DOUA FIRME
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

COMASARE A DOUA FIRME

Sunt administrator a 2 firme SNC,cu acelas sediu si profil de activitate {comert}.Pentru a nu m-ai plati de doua ori taxa fotfetara le pot comasa in-truna singura ? Oare ar fi mai avantajos
da,ar fi mult mai avantajos daca ar fi una singura :D
Trebuie sa tineti cont insa de cheltuielile generate de fuziune: expertizele contabile, taxele de reg com, etc.
Mai ieftin ar fi sa desfasurati activitate numai pe o firma iar pentru cealalta sa suspendati activitatea pe 3 ani. In 3 ani cu siguranta se vor schimba legile.
dar aceasta operatiune ar costa m-ai putin decat o suspendare de activitate a uneia dintre acestea?
suspendarea de activitate ar costa mult mai putin , decat cheltuielile generate de fuziunea celor doua firme;
va multumesc pentru sfat