Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoatere copil din UK fara procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoatere copil din UK fara procura

In cazul in care suntem in UK,despărțiți copilul cu tsa a rămas la mama,nu răspunde la mesaje ii trimit saptamanal100£ prin card dar nu vrea să vorbească sau să îmi arate copilul...ce e de făcut?
Și încă o întrebare:poate scoate copilul din UK fara procura de la mine să îl ducă în Ro sau într-un alt stat european?că se pare că vrea să plece cu el în Spania...va rog....și cum aș putea apela pentru autoritate părintească să îl iau macar în cele 2 zile libere de sâmbătă și duminică când nu îl duce la școală....de fapt nici nu cred că îl duce...că a fost mutat în alt oraș....
va judecati acolo pt vizite etc
nu are nevoie de acordul scris pt a pleca din uk, dar o puteti acuza de rapire daca face asta, daca pleaca fara sa va anunte, fara sa fiti de acord.
Nu e procura. E o declaratie prin care va exprimati acordul pentru efectuarea calatoriei.
Si da, il poate scoate din Marea Britanie fara acordul dvs, pentru ca legislatia din UK nu conditioneaza iesirea minorilor din tara de acordul parintilor.