Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce lege si ce articol din codul civil pot fi invocate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce lege si ce articol din codul civil pot fi invocate intr-un ...

Ce lege si ce articol din codul civil pot fi invocate intr-un proces de calomnie si jigniri. Multumesc.
Buna ziua!

Art. 72 Cod civil: Dreptul la demnitate
"(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
(2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75."

Art. 252 Cod civil: Ocrotirea personalităţii umane
"Orice persoană fizică are dreptul la ocrotirea valorilor intrinseci fiinţei umane, cum sunt viaţa, sănătatea, integritatea fizică şi psihică, demnitatea, intimitatea vieţii private, libertatea de conştiinţă, creaţia ştiinţifică, artistică, literară sau tehnică."
Ce lege si ce articol din codul civil ......

VA aflati in sectiunea de drept penal. Nu de alta, dar exista si specialisti in dreptul civil.