avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Buna ziua!

Tatăl meu a murit acum 1 an.
Sora mea, căsătorită , 1 copil
Mama in viața
Eu, căsătorită , 1 copil.

Avem 1 apartament care in urma discuțiilor am hotărât sa i revină surorii mele.

Sora mea nu are o căsnicie perfecta așa ca as vrea sa știu ce act ar trebui făcut ca sa-i dam apartamentul surorii mele dar soțul ei sa nu aibe nici un drept .
Putem sa- i dam copilului ei, deși este minor, fără sa atace actul soțul ei?
Cel mai recent răspuns: Deny23 , utilizator 14:47, 8 Aprilie 2022
Nu exista un astfel de act.
Dreptul la moștenire al soțului supraviețuitor, precum și calitatea lui de moștenitor rezervatar (în baza căruia poate solicita reductiunea oricăror donatii/testamente) sunt stabilite de lege.
Copilul fiind minor aveți nevoie și de încuviințarea instantei de tutela.
De asemenea, trebuie desemnat un curator special care sa semneze contractul în numele minorului.
Donația poate fi redusa la cererea soțului supraviețuitor, pentru vânzare, minorii nu au bani sa cumpere (fiind necesar un procurator de fonduri), iar întreținere nu poate presta.
Singurele împrejurări în care cumnatul nu ar avea niciun drept este dacă ar decedat el înaintea surorii sau dacă ar divorța.
Luați dvs apartamentul și în funcție de situație, îl transmiteți surorii sau nepotului când va deveni major.
Donati surorii dvs sau copilului ei.
Mulțumesc pentru răspuns.

Ce act ar trebui întocmit pentru ca cumnatul sa nu aibe drept la apartament, in urma divorțului?
Niciun act.
Bunurile dobândite prin moștenire sunt bunuri proprii.
Deci apartamentul este doar al surorii.
La divorț se împart doar bunurile comune.
Mulțumesc !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Primesc o donatie cum este mai bine? Marioara Cristescu Marioara Cristescu Buna ziua, Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea: Matusa sotului meu (sora soacrei mele) vrea sa-i lase apartamentul in care ... (vezi toată discuția)
Ce ar trebui să fac, dacă mă căsătoresc, ca să fiu sigură că testamentul prin care las toate bunurile mele unuia dintre frați nu poate fi atacat de soț după decesul meu? antoanela35 antoanela35 Nu sunt casatorita si am 3 frati ,dar nu am copii.Am 50 ani . Mama a murit si mai traieste doar tatal meu. Am 2 apartamente pe numele meu si as vrea sa le ... (vezi toată discuția)