Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Taxa de timbru judiciare pentru infiintare asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Taxa de timbru judiciare pentru infiintare asociatie non-profit

Vrem sa infiintam o asociatie non-profit cu 3 membri fondatori iar in statut avem un presedinte, un vice-presedint si un casier.
Presedintele desemnat al asociatiei urmeaza sa depuna actele de infiintare la judecatoria unde asociatia are sediul desemnat.

Intrebare: Taxa de timbru de 100 RON nu este clar daca se achita in numele asociatiei care urmeaza sa se infiinteze sau in numele persoanei care face depunerea actelor de infiintare la judecatorie, respectiv a Presedintelui asociatiei?

Nu este clar daca este nevoie si de o imputernicire din partea celorlalti 2 membri fondatori pentru ca presedintele desemnat al asociatiei sa depuna actele de infiintare la judecatorie sau presedintele poate depune pur si simplu actele de infiintare (statut, cerere de infiintare, caziere membrii fondatori)?
calitatea de presedinte nu confera in sine nici un drept, nu e prezumat sau declarat de lege ca reprezentant legal, cum e administratorul in cazul firmelor.... Trebuie AG la infiintare, cand aproba statutul, sa si desemneze pe cineva pentru preocedura de obtinere a personalitatii juridice... poate fi presedintele sau alt fondator , care la randul sau poate angaja avocat daca nu vrea / poate sa se ocupe el sau numai el de procedura.... Taxa se plateste pe numele viitoarei asociatii