Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! În urma soției decedate, a rămas un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! În urma soției decedate, a rămas un imobil proprietate ...

Bună ziua! În urma soției decedate, a rămas un imobil proprietate personala. Soțul supraviețuitor are copii din alta căsătorie. Nu sa făcut succesiune, a decedat și soțul.
Copii soțului au drept de moștenire, la proprietatea soție decedate?
Menționez ca nu sa făcut succesiunea, soțul nu are proprietăți(moștenire) pe numele lui
El40la, utilizator
Au dreptul de moștenire prin retransmitere.
Tatăl lor o moștenește pe soție, în calitate de soț supraviețuitor.
Mai departe, cota tatălui lor este moștenită de copiii acestuia.
MULȚUMESC!

raluk0207 a scris:

Au dreptul de moștenire prin retransmitere.
Tatăl lor o moștenește pe soție, în calitate de soț supraviețuitor.
Mai departe, cota tatălui lor este moștenită de copiii acestuia.