avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum putem evita executarea silita?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum putem evita executarea silita?

Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea , tatal meu vitreg care locuieste impreuna cu mama mea si sora mea intr un apartament, a facut mai multe credite la banci, credite de nevoi personale la care a semnat si mama mea, pensionara (la un singur credit), dar nu a fost girat apartamentul la nici unul dintre credite, situatia sa inrautati intre mama mea si tatal meu vitreg, sunt aproape de divort, el nu mai lucreaza este in somaj si a inceput sa nu isi mai plateasca ratele la banca, precizez ca apartamentul este obtinut de mama mea si cumparat de ea inainte de casatorie, si in prezent apartamentul este doar pe numele mamei mele.
Mama vrea sa protejeze apartamentul care va ramane surorii mele, si nu stie cum este mai bine de procedat in cazul in care banca va vrea sa recupereze datoriile, daca este mai bine sa vanda apartamentul surorii mele vitrege sau sa il treaca pe numele meu.

Sper sa ma fi facut inteles, daca nu revin cu alte amanunte.

Va multumesc anticipat.


Cel mai recent răspuns: new_2009 , utilizator 20:42, 18 Ianuarie 2010
atita timp cit imobilul nu a constituit garantie pentru vreunul din creditele dobindite nu aveti de ce sa va faceti probleme. cu atit mai mult cu cit acesta este bun propriu al mamei dv. si nu poate sau nu a constituit garantie in favoarea creditelor dobindite de tatal vitreg.
Am inteles ca daca apartamentul nu a fost pus drept garantie nu se intampla nimic,
dar mama a semnat si ea atunci cand a luat creditul la banca. Creditul nu a fost facut pe numele ei dar cei de la banca au cerut sa semneze sisotia, daca el nu plateste ratele cei de la banca nu vin sa ii ceara mamei mele sa plateasca in locul lui?

Va multumesc.
lucian1982 a scris:

Am inteles ca daca apartamentul nu a fost pus drept garantie nu se intampla nimic,
dar mama a semnat si ea atunci cand a luat creditul la banca. Creditul nu a fost facut pe numele ei dar cei de la banca au cerut sa semneze sisotia, daca el nu plateste ratele cei de la banca nu vin sa ii ceara mamei mele sa plateasca in locul lui?

Va multumesc.


verificati contractul de credit?? este trecuta si mama dvs ca coplatitor/girant??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere datorii la mostenitori Florin Negrea Florin Negrea parinti mei au facut un credit de nevoi personale in2007 la pireeus bank amindoi fara giranti fara nimic fara gaj tata a murit in 2010 mama trage sa moara m-am ... (vezi toată discuția)
Credit restant-executare silita anonimu anonimu Buna, sant intr-o situatie dificila si nu stiu ce solutie sa gasesc. In 2006 tatal meu a scos un [b]credit de la o <<BANCA>>[/b], a platit cateva rate ... (vezi toată discuția)
Iesire contract credit-coplatitor IoanaS IoanaS Buna ziua! Sunt coplatitor intr-un credit ipotecar al sotului meu, credit girat cu apartamentul mamei lui. Momentan ma aflu in procedura de divort (simpla, ... (vezi toată discuția)