Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina proprie dintr-o tara in alta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina proprie dintr-o tara in alta

Buna ziua.
Am dubla cetatenie, romana si italiana, locuiesc in Italia de mai multi ani dar acum vreau sa ma intorc in Romania. Cum procedez sa inmatriculez masina personala din Italia in Romania? Mentionez ca masina a fost cumparata initial din Romania, pe numele tatalui meu care locuieste in Romania, si mi-a fost cedata in mod gratuit in 2020 printr-o declaratie scrisa de mana cu care eu am putut s-o inscriu in Italia ca proprietara. Problema e ca pentru inmatricularea in Romania mi se cere un contract de vanzare acum, pentru ca asa scrie pe lista lor de documente, nu vor s-auda altceva! Dar e logic sa existe o procedura pentru cei care isi inmatriculeaza propria masina dintr-o tara in alta, fara sa fie nevoie s-o vand cuiva din familie si-apoi sa mi-o vanda inapoi, nu?? Va multumesc anticipat pentru orice informatie.
cameluzza, utilizator
gasiti info aici: [ link extern ]
Va multumesc foarte mult! Revin cu confirmare daca rezolv.
Bună,
As vrea sa știu dacă ai reușit sa rezolvi problema.
Eu am o mașină de 8 ani în Germania și nu o pot înregistra în România fără contract.
Mulțumesc.
cameluzza a scris:

Va multumesc foarte mult! Revin cu confirmare daca rezolv.