Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sunt obligat acum sa folosesc depunerea declaratiei de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sunt obligat acum sa folosesc depunerea declaratiei de avere online?

Buna ziua.
As dori sa stiu cat este de legala restrictionarea anumitor institutii ale statului de folosire exclusiva numai a serviciilor online ( depunere declaratii etc.)
Spre exemplu sunt obligat acum sa folosesc depunerea declaratiei de avere online? Am citit Ordinul 96/ 2021 al ANI dar mi se pare aberant sa nu existe si un format letric.
george-neagu, moderator
Din pacate asta e procedura incepand cu anul 2022 . Trebuie sa tinem pasul cu tehnologia vrand nevrand :

"
Articolul 13
Începând cu anul 2022 declarațiile de avere și de interese transmise de către persoanele prevăzute de art. 1 alin. (1) pct. 1-38 din Legea nr. 176/2010, cu modificările și completările ulterioare, într-o altă formă decât cea prevăzută de prezentul ordin, fără utilizarea e-DAI, sunt restituite, considerându-se a fi nedepuse în conformitate cu dispozițiile Legii nr. 176/2010, cu modificările și completările ulterioare
. "
Va multumesc mult pentru raspuns.. Am citit toate articolele... Dar intrebarea mea era cat de "legala" este legea.. Sau cred ca termenul corect pe care il caut este" constitutionala"....
Daca nu am mail/ internet/ calculator??..
Am observat acest trend la toate institutiile...parintii mei au avut mari probleme la preschimbare buletin sau permis...programare doar online/ depunere online etc.
Sustin tehnologizarea... Dar frustrarea mea vine din faptul ca site ul nu merge.. Nu functioneaza cu iphone si functioneaza greu din alta tara.. Sa nu mai pomenesc de procedura greoiae..