Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.Am testament de moștenitor universal, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.Am testament de moștenitor universal, după mătușa ...

Bună ziua.Am testament de moștenitor universal, după mătușa mea, care nu a avut moștenitori rezervatari, ci doar o sora și eu, nepoată de sora(mama mea fiind decedata) .Pt certificatul de moștenitor, mi se aplica abuziv ,la taxa notariala, majorarea de 25% pt moștenitori nesuccesibili,motivandu-mi ca sora mătușii are drept mai mare de moștenire, în raport cu mine. Mulțumesc.
raluk0207 a scris:

Ați spus că sunteți moștenitor nesuccesibil.

Unde?!
A spus doar că i s-a aplicat abuziv acea taxă, pe motiv că e ”mai jos” în categoria succesibililor:
motivandu-mi ca sora mătușii are drept mai mare de moștenire, în raport cu mine.

Unde? Mai sus. Citiți.
Userul nu oferă toate informațiile pana la capăt.
Pentru a 3-a oara: dacă aveti testament universal ce cauta mătușa în ecuație?
Mama când a murit? Înaintea mătușii după care se dezbate succesiunea sau după?
dvs nu ati inteles subiectul, nu ?
subiectul e despre taxele notariale, nu despre matusa...
intrebarea a primit deja raspuns.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
gi-jane2, moderator
Bună ziua din nou. Sunt moștenitor testamentar al mătușii mele.Nu avea soț, copii sau parinti în viata(m.rezervatari).Eu sunt nepoata de sora,mama mea murind.inainte cu mulți ani, de defuncta.Mai exista ca rude doar pe același grad de rudenie cu mine, o sora a ei ,în viata, și o nepoata de sora. Notarul nu aplica legea corect: eu sunt moștenitor testamentar ,oricum în grad succesibil!!! Mi s-a spus de către alți 4 notari, ca nu ma încadrez la acea majorare de 25%,pt moștenitori testamentari care NU sunt și rude în grad succesibil.
Totuși notarul respectiv ,spune ca "legea e interpretabila", și îmi aplica majorarea! Ce e de făcut va rog, d-lor avocat?Mulțumesc mult!
Luați legătura cu Uniunea Națională a Notarilor Publici:
[ link extern ]

Aveți și o adresă de mail unde puteți scrie:
secretariat@unnpr.ro