avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocare partiala usa acces in apartament Buna ziua, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocare partiala usa acces in apartament Buna ziua, Locuiesc ...

Blocare partiala usa acces in apartament

Buna ziua,
Locuiesc la parterul unui bloc, chiar in dreptul trapei de acces in subsolul blocului. In zona respectiva holul este ceva mai lat, usa de acces in apartament fiind situata sub scara interioara. De vreo cateva zile vecinii de la etajele superioare s-au hotarat sa-mi blocheze partial usa de acces in apartament cu bicicletele copiilor. Le-am sesizat acest aspect si am primit o serie de raspunsuri: "nu-mi pasa e spatiu comun", "eu ce sa fac sa iau bicicleta in casa in fiecare seara", "treci si tu pe langa ele" si multe altele.
Pot face ceva in situatia asta?
Am incercat sa le mut, a doua zi le-am gasit din nou aproape de usa, legate cu un lant de o teava ce iese din subsol.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dj_sherbu , utilizator 16:19, 29 Aprilie 2022
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune de condominiu fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Conform disp mentionate,partea comuna de condominiu poate fi exclusiv utilizata de catre proprietari cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta ca factor decizional sa dispuna masurile necesare respectarii dispozitiilor in vigoare
Daca va confruntati cu dezinteres la nivelul asociatiei de proprietrai.sesizati oficial directia corp control si serviciul de sprijinire si indrumate asociatii de proprietari din primarie
Chemati politia de proximitate.
Va multumesc pentru informatii. Administratorul mi-a comunicat deja ca "nu se baga". Voi incerca cu un telefon la Politia Locala si daca tot nu rezolv voi merge catre Primarie.
Multumesc inca o data!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrare în apartament situat la parter blocată de bicicletele și cărucioarele vecinilor Conrad Conrad Buna ziua, am o situatie pe cat de amuzanta...pe atat de deranjanta. Locuiesc la parterul unui bloc si de cateva luni de zile am neplacerea sa gasesc ... (vezi toată discuția)
Pe palierul de la etaj cineva a legat bicicleta de țeava de ... Aurora Dragomirescu Aurora Dragomirescu Pe palierul de la etaj cineva a legat bicicleta de țeava de gaze care este lângă ușa mea. Culmea este ca nu aparține la nimeni după etaj. Am dat nota ... (vezi toată discuția)
Constructie pe palierul scarii linx333 linx333 Buna ziua. Am un vecin nou, mutat de curand in bloc, care a inchis pur si simplu o parte din palier cu niste rigips si o usa metalica. (si-a facut un fel de ... (vezi toată discuția)