Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocare partiala usa acces in apartament Buna ziua, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocare partiala usa acces in apartament Buna ziua, Locuiesc ...

Blocare partiala usa acces in apartament

Buna ziua,
Locuiesc la parterul unui bloc, chiar in dreptul trapei de acces in subsolul blocului. In zona respectiva holul este ceva mai lat, usa de acces in apartament fiind situata sub scara interioara. De vreo cateva zile vecinii de la etajele superioare s-au hotarat sa-mi blocheze partial usa de acces in apartament cu bicicletele copiilor. Le-am sesizat acest aspect si am primit o serie de raspunsuri: "nu-mi pasa e spatiu comun", "eu ce sa fac sa iau bicicleta in casa in fiecare seara", "treci si tu pe langa ele" si multe altele.
Pot face ceva in situatia asta?
Am incercat sa le mut, a doua zi le-am gasit din nou aproape de usa, legate cu un lant de o teava ce iese din subsol.

Va multumesc!
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune de condominiu fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Conform disp mentionate,partea comuna de condominiu poate fi exclusiv utilizata de catre proprietari cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta ca factor decizional sa dispuna masurile necesare respectarii dispozitiilor in vigoare
Daca va confruntati cu dezinteres la nivelul asociatiei de proprietrai.sesizati oficial directia corp control si serviciul de sprijinire si indrumate asociatii de proprietari din primarie
Chemati politia de proximitate.
Va multumesc pentru informatii. Administratorul mi-a comunicat deja ca "nu se baga". Voi incerca cu un telefon la Politia Locala si daca tot nu rezolv voi merge catre Primarie.
Multumesc inca o data!