Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua. Un S.R.L. cu 3 asociati hotaraste ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua. Un S.R.L. cu 3 asociati hotaraste dizolvarea si lichidarea ...

Buna ziua. Un S.R.L. cu 3 asociati hotaraste dizolvarea si lichidarea simultana si inregistreaza pierdere contabila la data hotararii. Cum se procedeaza?
Popescu Stefan Catalin, utilizator
Buna ziua,
Procedura de dizolvare si lichidare simultana dureaza intre 1 si 3 luni, in functie de publicarea in Monitorul Oficial, si are 2 etape. Va recomanda sa vorbiti cu contabilul dumneavoastra, veti avea nevoie la faza 2 de bilant.
Faza 1, depunerea Hotararii AGA+Anexa contor, Delegatie+CI delegat.
Faza 2 se depune dupa 30 de zile sau publicarea hotararii in Monitor. Aceasta trebuie sa contina bilantul de lichidare, recipisa, mentiunea si rezolutia la prima faza, delegatia+ci delegat.
Vă mulțumesc.