avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!In timpul căsătoriei, soțul meu a primit moștenire un apartament, după decesul părinților.Nu avem copii,el nu are frați.Are 2 mătuși din partea mamei.Sotul se teme că,daca pățește ceva, mătușile vor avea drept de moștenire la acel apartament.Va rog să-mi spuneți care este ordinea succesiunii.Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:58, 5 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sotul scapa de teama, daca va lasa prin testament tot ce are.
Dar testamentul poate fi atacat...

gi-jane2 a scris:

sotul scapa de teama, daca va lasa prin testament tot ce are.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
orice act poate fi atacat.
in acest caz, ar fi atacat degeaba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire nepot gesica gesica Buna ziua Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: bunica mea a lasat mostenire mamei si matusii mele (copiii) o casa la curte. Sunt singura fiica a ... (vezi toată discuția)
Succesiune sot cu mostenitori casat anterioara anadona anadona Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in solutionarea unei probleme pe care o are o matusa cu succesiunea : sotul ei a decedat acum 10 ani . a mai fost casatorit ... (vezi toată discuția)
Bună seara! am următoarea situație: matusa mea (este femeia ... Lav_28 Lav_28 Bună seara! Am următoarea situație: Matusa mea (este femeia care m-a crescut de la 3 ani, practic este mama mea) dorește sa îmi lase apartamentul. ... (vezi toată discuția)