Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!In timpul căsătoriei, soțul meu a primit moștenire un apartament, după decesul părinților.Nu avem copii,el nu are frați.Are 2 mătuși din partea mamei.Sotul se teme că,daca pățește ceva, mătușile vor avea drept de moștenire la acel apartament.Va rog să-mi spuneți care este ordinea succesiunii.Va mulțumesc!
sotul scapa de teama, daca va lasa prin testament tot ce are.
Dar testamentul poate fi atacat...

gi-jane2 a scris:

sotul scapa de teama, daca va lasa prin testament tot ce are.

orice act poate fi atacat.
in acest caz, ar fi atacat degeaba.