avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare succesiune

Bună ziua,

Am o întrebare referitoare la o succesiune: Dintre 3 frați care aveau o casă, 2 au murit. Din ce am înțeles, dreptul de proprietate asupra casei acestora revine 50% persoanei care a rămas în viață și 50% revine la 4 nepoate, dintre care una locuiește clandestin în casa cu pricina. Persoana în cauză are dreptul legal să locuiască în casă până să se dezbată succesiunea?

Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:32, 8 Mai 2022
Buna ziua

Ati inteles gresit.
Daca cei doi frati decedati aveau copii, acestia vor veni la succesiune in locul parintilor decedati..
Bună ziua,

Frații decedați nu aveau copii.

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Ati inteles gresit.
Daca cei doi frati decedati aveau copii, acestia vor veni la succesiune in locul parintilor decedati..

Fie iertată lipsa de atenție!

Situația este în felul următor:

Dintre cei 3 frați:
Persoana #1, sora persoanelor #2 & #3, este în viață
Persoana #2 e decedată, nu a avut copii, nevastă etc.
Persoana #3 decedată și ea, a avut 4 fete, dintre care una locuiește în casa cu pricina.

Cum se procedează în acest caz cu succesiunea? Persoana care locuiește în casă are acest drept până la dezbaterea succesiunii? Persoana #1, în viață, are certificat de moștenitor.

Wedinn a scris:

Bună ziua,

Frații decedați nu aveau copii.

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Ati inteles gresit.
Daca cei doi frati decedati aveau copii, acestia vor veni la succesiune in locul parintilor decedati..



Dacă pun cap la cap ceea ce ați scris, nu reușesc să ajung la lungimea unei concluzii.


Wedinn a scris:

Dintre 3 frați care aveau o casă, 2 au murit.


Aveau?
Cine mai exact avea o casă?
Cei trei frați sau părintele/părinții celor trei frați?
A murit vreunul (sau chiar amândoi) dintre cei 2 frați înaintea unuia sau a chiar a amândurora dintre părinți?
Sau, mai pe scurt, care este ordinea deceselor?


Wedinn a scris:

Persoana #1, în viață, are certificat de moștenitor.


După cine? Cine este defunctul (sau defuncții) după care a fost emis acest certificat de moștenitor?
Există un certificat de moștenitor prin care NUMAI „persoana #1” apare ca moștenitor al părintelui/părinților proprietar/proprietari ai casei?

Wedinn a scris:

Cum se procedează în acest caz cu succesiunea?


A cui succesiune?
Dacă există un certificat de moștenitor, înseamnă că succesiunea cuiva de pe aici a fost deja dezbătută. A cui, mai exact, și cine sunt moștenitorii conform acelui certificat?

Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Mai 2022
romascanu, moderator
- Casa aparținea părinților celor 3 frați
- Cei doi frați decedați au murit după moartea părinților
- S-a lăsat certificat după moartea părinților, din care reișea că cei trei frați împart egal casa, terenurile, etc, respectiv o treime fiecare, însă, după cum am spus, doi au decedat între timp; persoana în numele căreia scriu, unica rămasă în viață dintre cei 3, spune că "S-a făcut succesiune după ambii părinți" și că aceasta era situația finală, iar ei i se cuvenea la acel moment "o treime din casă" după acte
- Unul dintre cei doi frați decedați avea 4 fete, dintre care una s-a mutat în casa cu pricina fără niciun fel de act

Are dreptul persoana respectivă să locuiască acolo?

Scuzați încurcătura. Cazul nu mă privește pe mine, ci scriu pe acest forum în numele cuiva care nu prea stăpânește tehnologia sau explicațiile concise.
Ultima modificare: Luni, 9 Mai 2022
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Va rog! mihaeladascalu27 mihaeladascalu27 buna seara!as avea nevoie de niste lamuriri,,,daca este cineva amabil sa ma ajute.mai concret problema socrului meu este urmatoarea:sunt3fratii in viata si o ... (vezi toată discuția)
Speta succesiune User4567 User4567 Buna ziua! Avem urmatoarea speta: Sotul matusii mele este decedat din 2010. Parintii acestuia sunt decedati, el mai avand un singur frate care la randul sau ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)