Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune cote
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune cote

Firma la care lucrez este constituita din trei societati comerciale, x, y, z, cu cate 20 parti sociale fiecare. Firma x vrea sa cedeze cota ei de 20 parti sociale firmei y. Se poate face cesiunea de parti sociale, prin intermediul unui notar?
intrebare scurta, raspuns scurt: da.
intrabare scurta, raspuns lung: da, vedeti insa sa aveti si aga fiecarui x, y sau z.
succese.
ContSters120042, utilizator
coto77 a scris:
Firma la care lucrez este constituita din trei societati comerciale, x, y, z, cu cate 20 parti sociale fiecare. Firma x vrea sa cedeze cota ei de 20 parti sociale firmei y. Se poate face cesiunea de parti sociale, prin intermediul unui notar?

DA.
1. Convocarea AGA la SC X, Y si Z care hotarasc ca aproba cesiunea si Imputernicirea deplina a unor reprezentanti (persoane fizice)
ai SC X, Y si Z pentru a semna actele de cesiune la BNP.
2. Semnarea actelor de cesiune la BNP
3. Modificarea Actului constitutiv al Firmei si mentionarea modificarilor la RC.
Cu stima,
Da de' ce ziceti 'mneavoastra ca trebe convocare?
R. a scris:
Da de' ce ziceti 'mneavoastra ca trebe convocare?

D`aia !
Bineinteles ca se poate face la notar.