Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Enel solicita plata a 10000 lei consum estimat. Putem ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Enel solicita plata a 10000 lei consum estimat. Putem contesta estimarea ?

Enel solicita plata a 10000 lei (consum estimat de 14700 kw pt doi ani), dupa ce i-am solicitat sa verifice contorul care nu isi modifica index-ul si au constatat la verificare ca se fura curent din retea. Noi, fiind noi propietari, nu am stiut ca propietarii anteriori au intervenit asupra retelei. Am declarat tot la politie si am fost incadrati ca martori. Ce e de facut mai departe? Putem contesta estimarea avand in vedere ca in mod real conform istoricului de consum media este de 100 de kw/luna ceea ce ar insemna maxim 3000 de kw reali consumati?
Guest123123, utilizator
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Voi face o reclamatie la ANRE dar nu cred ca voi obtine ceva.
Am fost în aceeași situație, cel puțin aparent. Mă puteți contacta și vă spun care a fost situația mea și cum "nu le-am plătit nici măcar 1 ban" din pretenții scoase din pix.