avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... intrebare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

intrebare

un sef serviciu, personal contractual dintr-o institutie publica poate indeplini functi de presedinte de sindicat? In ce conditii?:hm:
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:46, 16 Ianuarie 2010
hmm, in practica orice e posibil, insa parerea mea e ca nu
Din cate stiu eu este imposibil acest lucru deoarece cele doua calitati sunt incompatibile.
Nu cred ca acesta poate fi in acelasi timp si conducator si aparator al drepturilor sindicale.
Da, poate fi lider de sindicat ...nu exista incompatibilitate intre cele doua functii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incompatibilitatea prin cumul de functii cozmadoina cozmadoina buna , as dori sa stiu daca un lider de sindicat poate sa ocupe functia de asistent sef de sectie la o unitate medicala? (vezi toată discuția)
Incompatibilitate functie..lider sindical sau director adjunct? evelinna evelinna Va rog , cine ma poate lamuri?....in cadrul unei societati de radio de stat, un lider de sindicat poate fi in acelasi timp si director adjunct?...exista o lege ... (vezi toată discuția)
Sindicat - confict de interes??? alex.v alex.v Salut, de curând în societatea în care lucrez a fost înființat un sindicat. O nelămurire a mea este dacă exista un conflict de interes intre ... (vezi toată discuția)