Forum Discuţii juridice Executare silită Dosar executare pentru credit neachitat din 2007. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dosar executare pentru credit neachitat din 2007. Dosar 2016

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o opinie privind situatia de mai jos. Pe net am citit atatea situatii ca numai stiu ce sa cred.
Sotul in 2007 a luat un credit de la BCR, in valoare de 21000 Ron. Ulterior dosarul a fost dat catre Secapital Sarl. In 2016 a primit somatie si titlu executoriu de la birou executoresc. Suma datorata in 2016 a fost de 30000 Ron, reprezentand 26000 Ron credit, dobanzi si penalitati, iar 4000 lei onorariu bej. Din 2016 nu a achitat nimic, nu a mai primit nici o instiintare, semn de la bej, insa nici nu a fost executat, deoarece nu detine nimic pe numele sau. Eu sotie detin masina si el bineinteles jumatate in urma casatoriei. Dar masina nu a fost executata. Nu valoreaza mult.
Am dori sa incheiem aceasta executare, insa nu cunoastem cum ar fi mai bine sa procedam? Ar trebui sa mergem singuri la executor sau cu un avocat? Sa solicitam o opinie a unui avocat înainte de a merge? Pe net am vazut situatii cu calcule de dobanzi si penalitati mari de catre bej-uri, dar nu stiu daca si noi am putea pati asa.
Va rog sa ma ajutati cu o parere.

Multumesc
IoanaVioleta, utilizator
Buna ziua!

Va recomand sa luati legatura cu un avocat pentru a va spune detaliat procedura si ce puteti face.

Puteti formula o contestatie la executare prin care sa solicitati constatarea executarii silite ca fiind prescrisa. Aceasta procedura se face prin instanta.