avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dosar executare pentru credit neachitat din 2007. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dosar executare pentru credit neachitat din 2007. Dosar 2016

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o opinie privind situatia de mai jos. Pe net am citit atatea situatii ca numai stiu ce sa cred.
Sotul in 2007 a luat un credit de la BCR, in valoare de 21000 Ron. Ulterior dosarul a fost dat catre Secapital Sarl. In 2016 a primit somatie si titlu executoriu de la birou executoresc. Suma datorata in 2016 a fost de 30000 Ron, reprezentand 26000 Ron credit, dobanzi si penalitati, iar 4000 lei onorariu bej. Din 2016 nu a achitat nimic, nu a mai primit nici o instiintare, semn de la bej, insa nici nu a fost executat, deoarece nu detine nimic pe numele sau. Eu sotie detin masina si el bineinteles jumatate in urma casatoriei. Dar masina nu a fost executata. Nu valoreaza mult.
Am dori sa incheiem aceasta executare, insa nu cunoastem cum ar fi mai bine sa procedam? Ar trebui sa mergem singuri la executor sau cu un avocat? Sa solicitam o opinie a unui avocat înainte de a merge? Pe net am vazut situatii cu calcule de dobanzi si penalitati mari de catre bej-uri, dar nu stiu daca si noi am putea pati asa.
Va rog sa ma ajutati cu o parere.

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 12 Mai 2022
IoanaVioleta, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Va recomand sa luati legatura cu un avocat pentru a va spune detaliat procedura si ce puteti face.

Puteti formula o contestatie la executare prin care sa solicitati constatarea executarii silite ca fiind prescrisa. Aceasta procedura se face prin instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare creanta catre o alta firma de recuperare. VatafuF VatafuF Buna ziua. Tatal meu a fost executat prin executor judecatoresc incepand din anul Octombrie 2012 pentru o datorie la o banca de 6655 lei + 1417 lei (probabil ... (vezi toată discuția)
Executare silita degetel1 degetel1 Am vazut pe portal just urmatoarea: nr....../2016 Data inregistrarii 12.10.2016 Data ultimei modificari: 23.12.2016 Sectie: Secţia Civilă - Încuviinţare ... (vezi toată discuția)
Renuntare executare silita elena84 elena84 Buna ziua. in 2007 am luat un credit de nevoi personale in valoare de 32.500 Ron. Dupa 2 ani nu am mai putut plati, creanta a fost vanduta catre Secapital , ... (vezi toată discuția)