avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Din cate stiu si am mai citit, fisa de post ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Din cate stiu si am mai citit, fisa de post a unui ...

Buna ziua,
Din cate stiu si am mai citit, fisa de post a unui salariat poate fi modificata prin incheierea unui act aditional.
1. Dar am o nelamurire: daca s-a schimbat delul muncii se poate incheia acel act aditional sau trebuie o nou fisa de post?

2. in situatia in care s-a schimbat incadrarea COR - adica alta functie (superioara) dar care in principal, atributiile noi sunt tot aceleasi.
Intrebare: mai trebuie modificata fisa postului sau este suficient adctul aditional de modificare la CIM?
Cu multumiri pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:50, 19 Mai 2022
Daca s-a schimbat felul muncii se poate incheia act aditional la c.i.m.
Buna ziua,
felul muncii s-a schimbat si s-a incheiat act aditional la CIM.
Intrebarea este cum sa adauga noile atributii in fisa postului, pe langa cele vechi. Printr- o nous fisa de post sau printr-un act aditional la fisa postului?
Multumesc frumos.
In opinia mea, fisa postului nu poate contine decat atributiile corespunzatoare functiei din c.i.m.

Atributiile vechi au legatura cu noua functie ?
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reorganizare societate krisonuta krisonuta Buna ziua, In caz de reorganizare societate, implicit modificarea tuturor fiselor de post, trebuie emise decizii de numire pentru toti angajatii, sau e ... (vezi toată discuția)
Schimbare cor fara o noua fisa a postului eui1 eui1 Poate sa sanctioneze angajatorul un angajat pentru neindeplinirea unor sarcni ce tin de vechea pozitie in firma? Mentionez ca, exista un act aditional de ... (vezi toată discuția)
Schimbare atributii ContSters217881 ContSters217881 Doresc sa obtin un punct de vedere pentru urmatoarea situatie; Mi s-a prezentat o fisa de post cu titulatura schimbata fata de cea din contract si fara ... (vezi toată discuția)