Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Am efectuat examenul medical periodic, in ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Am efectuat examenul medical periodic, in urma caruia ...

Buna ziua! Am efectuat examenul medical periodic, in urma caruia am primit recomandarea din partea medicului de medicina muncii sa nu mai lucrez ture de noapte. Angajatorul considera ca, pentru a fi scutita de munca de noapte, ar trebui sa vin cu o decizie de la o comisie nationala de expertizare a capacitatii de munca. E normal sa se ignore parerea examinatorului unitatii? Va multumesc!
Recomandarea medicului specialist de medicina muncii mentionata in fisa de aptitudine a lucratorului declarat "apt conditionat" trebuie respectata de catre angajator, fara niciun alt document medical.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorului mentioneaza:
-art. 10 În condiţiile în care medicul de medicina muncii face recomandări de tip medical, aptitudinea este condiţionată de respectarea acestora, iar în fişa de aptitudine anexa nr. 5, avizul medical va fi "apt condiţionat".
-art. 35 La aplicarea măsurilor preventive tehnico-organizatorice la locurile de muncă, angajatorii vor ţine seama de rezultatele supravegherii sănătăţii.
Va multumesc mult pentru raspuns!