Forum Discuţii juridice Executare silită Bună să vă fie ziua! Aș dori să deschid un proces ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună să vă fie ziua! Aș dori să deschid un proces de partaj ...

Bună să vă fie ziua!

Aș dori să deschid un proces de partaj al unui bun imobil (apartament cu 3 camere) și aș vrea să am, din partea dumneavoastră, un punct de vedere (cu mulțumiri anticipate!) pentru rezolvarea acestui ,,litigiu”.
Speța are la bază următoarele considerente:
1) Bunul este în comun cu fosta soție, deoarece, în urma divorțului pronunțat definitiv și irevocabil în anul 2017 (procesul a început în anul 2014, fără implicarea de copii minori), acesta nu a fost cuprins în procedura de divorț;
2) Bunul a fost achiziționat prin credit ipotecar începând cu anul 2008, însă datorită faptului că din 2015 nu mi s-a permis accesul în imobil, am luat decizia, unilateral, ca să nu mai plătesc creditul, chiar dacă eram conștient că banca va iniția executarea silită pentru recuperarea creditului rămas; menționez faptul că, până la refuzul de a plăti, achitasem deja 1/3 din valoarea totală a creditului ipotecar;
3) Ulterior, a apărut o executare silită pentru ambii titulari, în anul 2016, în vederea recuperării sumei datorate băncii , executare silită care a încetat în anul 2021;
4) Pe timpul executării silite am avut proprire pe 1/3 din venituri, iar pentru fosta soție a plătit copilul nostru (mai puțin 2021, când am făcut plata sumei rămase pentru acest an);
5) După încetarea executării silite am devenit coproprietari de drept al apartamentului, însă am aceeași restricție de acces în imobil;
6) Deși am avut, până în anul 2020, sporadic, doar convorbiri telefonice atât cu fosta soție cât și cu copilul cu privire la imobil, dialogul a încetat sub orice formă, acestea refuzând subit să mai comunice;
7) Menționez faptul că, după redobândirea calității de coproprietar, aveam intenția să donez imobilul, către copil, cu acordul fostei soții, în forma unei donații cu rezerva dreptului de abitație viageră; această intenție a încetat din momentul în care a încetat orice fel de comunicare referitoare la imobil (un exemplu ar fi dat de faptul că ambele persoane invocate și-au schimbat numerele de telefon).
În baza considerentelor de mai sus, aș dori, respectuos, să mă lămuriți care ar fi pașii pe care va trebui să îi fac în vederea partajării bunului comun, ținându-se seama că aportul financiar consistent din partea mea la achiziționarea inițială și finală a imobilului.
Bună ziua.

Aveți atât posibilitatea de a-i convoca pe cei în cauză la o discuție, în cadrul căreia fiecare să își prezinte pretențiile, în speranța soluționării amiabile și fără a vă adresa instanței de judecată, cat și posibilitatea de a formula acțiune în instanță pentru partajarea bunului.
Cum probabil nu.o sa rezolvati amiabil ci .in instanta va trebui sa apelati.la.un avocat pt a intelege ce optiuni aveti,ce puteti solicita ,ce o sa obtineti.etc.Puteti solicita ca imobilul sa fie atribuit sotiei /-fostei cu obligatia de s va achita.o sulta pt cota parte din imobil ce va apartine.Ramane sa dovediti cat ati conttibuit,cu ce sume etc
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat