Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa dețin 2 permise naționale ? Unul câtAM B1 B ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa dețin 2 permise naționale ? Unul câtAM B1 B și celălalt ...

Pot sa dețin 2 permise naționale ? Unul câtAM B1 B și celălalt cât AM B1 B C1 C, ele fiind obținute la 5ani diferența între ele ... ce sancțiune este prevăzută ?
Sunteti obligat sa anulati unul din cele doua permise de conducere
Puteti detine cele doua permise, nu este interzis, sanctiunea se da pentru doua permise obtinute in tari diferite.

Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
..........................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
............................
[ link extern ]
latka, moderator