avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa dețin 2 permise naționale ? Unul câtAM B1 B ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa dețin 2 permise naționale ? Unul câtAM B1 B și celălalt ...

Pot sa dețin 2 permise naționale ? Unul câtAM B1 B și celălalt cât AM B1 B C1 C, ele fiind obținute la 5ani diferența între ele ... ce sancțiune este prevăzută ?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 10:30, 23 Mai 2022
Sunteti obligat sa anulati unul din cele doua permise de conducere
Puteti detine cele doua permise, nu este interzis, sanctiunea se da pentru doua permise obtinute in tari diferite.

Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
..........................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
............................
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis de conducere suspendat in romania - obtinerea unui nou permis in ue antonioli_yo antonioli_yo buna ziua.daca am permisul suspendat din 2009 in Romania imi pot obtine altul in UE.multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca, in cazul in care mi-a ... soriancagoro soriancagoro Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca, in cazul in care mi-a expirat permisul de conducere (terminare valabilitate fara a solicita preschimbare), acesta se ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere Veronica0606 Veronica0606 Sunt cetățean al Republicii Moldova și al României cu domiciliul in București. Dețin permis de conducere emis in Republica Moldova categoria B. M-am ... (vezi toată discuția)