Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare parte mostenitori! Buna ziua! Exista o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare parte mostenitori! Buna ziua! Exista o situatie la care am mare nevoie de ajutor: ...

Buna ziua! Exista o situatie la care am mare nevoie de ajutor: Am terminat un proces, am legalizat hotararea judecatoreasca, suntem 4 persoane, 3 copii si tatal; in urma procesului am mostenit-o pe mama. Este vorba de un apartament, intr-o casa de vacanta cu mai multi vecini, in Predeal. Trebuie facut cadastrul
si tot tacâmul la toata construcția din nou, dar inainte de asta, tatal si unul din frati, vor sa-mi cedeze partile lor. Avand aceasta hotarare, unde trebuie sa mergem pt a ne inscrie ca si titulari? Ei( tatal si unul din frati) imi pot ceda partile lor la notar in baza acelei hotarari inainte de a ne prezenta ca si titulari? De ce acte avem nevoie?
Multumesc anticipat.
Nu știu ce anume înțelegeți dvs prin a va "înscrie ca titulari ".
Actul dvs de proprietate este sentința civila respectiva.
Adica unde trebuie sa merg pentru a pune casa pe numele nostru, deoarece este pe numele bunicilor din partea mamei. Nu am act de proprietate, unchiul meu din partea mamei a dat-o pe mama in judecata pe motive absurde si de acolo a pornit totul. Trebuie sa merg la prefectura Brasovului, la primarie?

raluk0207 a scris:

Nu știu ce anume înțelegeți dvs prin a va "înscrie ca titulari ".
Actul dvs de proprietate este sentința civila respectiva.

Trebuie sa dezbateti succesiunea după bunici.
Asta se face fie la notar (dacă va înțelegeți), fie în instanță.
In procesul avut, s-au dezbatut succesiunile dupa bunici si automat dupa mama si sora ei( sotia unchiului).
Eu acum ce pot face in situatia descrisa mai sus?

raluk0207 a scris:

Trebuie sa dezbateti succesiunea după bunici.
Asta se face fie la notar (dacă va înțelegeți), fie în instanță.

sunteti si confuz si ne serviti cu lingurita:
daca in hotararea judecatoreasca scrie ca ati mostenit apartamentul, inseamna ca undeva in trecut s-a facut si succesiunea dupa bunici; atunci va "veti inscrie ca titulari" la Primarie (de fapt ca proprietari: se actualizeaza rolul fiscal). aveti 30 zile pentru asta.
apoi actualizati si intabularea sau o faceti din zero daca nu exista.
dupa aceea mergeti la notar si faceti aranjamentele de care vorbiti: donati, vindeti, etc., partile apartamentului catre beneficiarii finali. notarul va solicita si actualizarea CF
in cele din urma, beneficiarii finali se vor inscrie la Primarie in rolul fiscal
estimez ca o sa dureze vreo 6 luni
Den' a scris:
Adica unde trebuie sa merg pentru a pune casa pe numele nostru....Trebuie sa merg la prefectura Brasovului, la primarie?