avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare parte mostenitori! Buna ziua! Exista o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare parte mostenitori! Buna ziua! Exista o situatie la care am mare nevoie de ajutor: ...

Buna ziua! Exista o situatie la care am mare nevoie de ajutor: Am terminat un proces, am legalizat hotararea judecatoreasca, suntem 4 persoane, 3 copii si tatal; in urma procesului am mostenit-o pe mama. Este vorba de un apartament, intr-o casa de vacanta cu mai multi vecini, in Predeal. Trebuie facut cadastrul
si tot tacâmul la toata construcția din nou, dar inainte de asta, tatal si unul din frati, vor sa-mi cedeze partile lor. Avand aceasta hotarare, unde trebuie sa mergem pt a ne inscrie ca si titulari? Ei( tatal si unul din frati) imi pot ceda partile lor la notar in baza acelei hotarari inainte de a ne prezenta ca si titulari? De ce acte avem nevoie?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Den' , utilizator 00:11, 20 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai asta înseamnă că aveți deja act de proprietate (sentinta civilă) pe numele dvs. Înseamnă că bunul/bunurile nu mai sunt pe numele bunicilor, ci pe numele dvs. Deci cu toții sunteți titulari.
Ce vreți sa mai faceți?
Ne învârtim în jurul cozii.
Duceți la Primarie o copie a hotărârii judecătorești, ca să va înregistrați în evidentele fiscale.
Trebuie sa faceți documentația cadastrala, sa intabulati hotărârea judecătorească, dupa care tata și fratii dvs pot dona cotele lor.
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2022
raluk0207, utilizator
Ma bucur ca m-ati inteles. Imi cer scuze pt posibila descriere incorecta, insa am fost si singura in justiție si nici avocatul ce l-am avut nu a fost OM. Nu m-am lovit niciodata de atatea situatii dintr-odata si n-am avut pe cineva alaturi sa ma indrume si ajute.
Va multumesc pentru rabdare si raspunsuri.

raluk0207 a scris:

Pai asta înseamnă că aveți deja act de proprietate (sentinta civilă) pe numele dvs. Înseamnă că bunul/bunurile nu mai sunt pe numele bunicilor, ci pe numele dvs. Deci cu toții sunteți titulari.
Ce vreți sa mai faceți?
Ne învârtim în jurul cozii.
Duceți la Primarie o copie a hotărârii judecătorești, ca să va înregistrați în evidentele fiscale.
Trebuie sa faceți documentația cadastrala, sa intabulati hotărârea judecătorească, dupa care tata și fratii dvs pot dona cotele lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire, intabulare, iesire din indiviziune florentina1990 florentina1990 Buna seara. In urma decesului bunicului meu, tatal meu a mostenit o bucata de pamant din partea bunicului pe care ne am construit o casa. Acum a decedat si ... (vezi toată discuția)
Inscrierea in registrul agricol al unui mostenitor Ion Popescu Ion Popescu in urma decesului bunicilor din partea mamei s-au intocmit doua certificate de mostenitor: - unul dupa decesul bunicii prin care mostenitorii erau ... (vezi toată discuția)
Pasi de urmat pentru intrarea in posesie Lucian_Stroe Lucian_Stroe O sa incerc sa explic despre ce este vorba cat se poate de succint si de clar, in speranta ca voi reusi sa ma fac inteles si sa obtin lamuririle ... (vezi toată discuția)