Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere platite angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere platite angajati

Buna ziua,

Angajatorul doreste acordarea unui nr. de "x" zile libere angajatilor care sunt studenti si au sesiunea de vara.

Nu este prevazut acest beneficiu in R.I. si nu se doreste, neaparat, implementarea acestuia in fiecare perioada de sesiune.

Care ar fi varianta corecta pentru acordarea acestor zile? Decizie interna angajator?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Se poate emite o decizie interna care sa cuprinda strict perioadele de acordare ...
Buna ziua
Aceste zile se acorda prin aprobarea cererilor angajatilor de CFP pentru studii (art 54 CM) si emiterea unei decizii de suspendare a CIM.
In functie de profesia dobandita de salariat in urma absolvirii facultatii si tinand cont de asigurarea formarii profesionale de catre angajator, salariatul poate solicita si concediu de formare profesionala.
Si daca, totusi, angajatorul doreste sa acorde aceste zile libere platite, pentru a sustine acesti salariati studenti, nu este in regula?

Multumesc
Este in regula ... Regulamentul intern ii permite la sectiunea drepturile si obligatiile partilor sa decida asa ceva...