Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Va rog sa ma ajutați cu o problemă si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Va rog sa ma ajutați cu o problemă si anume; Mama ...

Buna ziua. Va rog sa ma ajutați cu o problemă si anume; Mama mea este angajată cu carte de muncă pe 4ore,la un second-hand. Problema este că, patronul acestui second mai are un punct de lucru pe care vrea sa îl închidă si pe una din angajatele de acolo vrea sa o aduc la ounctul de lucru unde lucrează mama mea. Patronul vrea sa o dea pe mama afară pentru ai face loc acelei angajate! Este legala această schimbare? Nu mi se pare corect din moment ce mama mea nu a greșit cu nimic.
Mulțumesc frumos
Cum vrea s-o dea afara pe mama dvs.?
Buna ziua! La prima discuție,patronul acelui magazin ia zis ca ar fi bine daca și-ar da demisia,apoi a inceput sa bage câteva motive gen,ca au mai scazut vazarile,orice motiv doar sa o facă sa isi dea demisia pentru a o aduce pe acea doamnă(cumnata acelei doamne este colega mamei si normal ca ar vrea sa fie colege)

Cornel Vasile a scris:

Cum vrea s-o dea afara pe mama dvs.?

1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.
Si încă ceva... Dacă își dă demisia, mama dvs pierde orice drept la șomaj.