avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, Am un contract de furnizare mobila la ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, Am un contract de furnizare mobila la comanda, cu ...

Buna ziua,

Am un contract de furnizare mobila la comanda, cu o firma.
Termenul de livrare era 8 săptămâni din momentul platii avansului. Termenul fiind 27 martie 2022.
Pe 1 aprilie, respectiv 4 aprilie reprezentatul firmei a venit si livrat/montat o parte din mobila.
Dupa a mai venit de 2 ori cu alte parti din mobila.
In data de 21 mai 2022, nu avem mobila completa, plus ca are erori de montare.
In data de 21 mai 2022, l.am sunat si i.am propus ca noi sa ramanem cu mobila primita si el cu avansul primit si sa incetam colaborarea. A fost de acord cu incetarea colaboraii, avem in scris pe Whatsapp confirmarea, plus toate conversatiile premergatoare acestei decizii, unde am tot cerut sa ni se livreze/monteze restul mobilei.

Întrebarea este: Ne putem trezi cu probleme/surprize din partea lui ca firma pentru ca nu am platit restul mobilei si ca nu am dus contractul la final? In contract este scris ca el trebuie sa livreze mobila in termen de 8 săptămâni de la plata avansului, deci si.a incalcat contractul.

Va multumesc!
Buna seara,

Contractul este legea partilor, acesta trebuie respectat, astfel cum a fost conceput.

Trebuia perfectat un act aditional, in care sa inserati acordul avut, anume pastrarea avansului remis, respectiv a mobilei furnizate.

Nu sunt suficiente discutiile purtate prin intermediul aplicatiei Whatsapp.

Acest act aditional poate fi perfectat oricand.

Prin acesta este modificat contractul de prestari servicii perfectat initial.

Asadar, intervine o modificare, a unor clauze contractuale,prin vointa partilor semnatare.

Pentru a fi redactat in mod calificat acest act aditional, apelati la un avocat.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara . in luna ianuarie pe data de 20 am plătit un avans ... domi1 domi1 Bună seara . In luna ianuarie pe data de 20 am plătit un avans pt.mobila la comanda .mai exact 11000 lei reprezentând 50 % din total. Pe contract ... (vezi toată discuția)
Sesizare anpc pentru retur mobila facuta pe comanda adelaneagoe adelaneagoe Buna seara, cum putem obtine banii platiti in avans pe mobila in conditiile in care s-au produs pagube in timpul montajului mobilierului (deteriorare profunda ... (vezi toată discuția)