Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produse nelivrate, avans plătit, fără contract ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produse nelivrate, avans plătit, fără contract între persoane juridice

Bună ziua!

Am făcut o comanda de mobila, ca persoana juridica, acum 4 luni când am și plătit avansul 50%. Prestatorul n-a trimis niciun contract pentru a fi semnat. Am ca dovada doar o factura proforma, OP-ul și discuția pe whatsapp. Prestatorul amana livrarea și montarea mobilei de mai bine de 1 luna, iar acum pretinde plata integrala pentru a livra produsele. Nu as vrea sa fac plata integrala, pentru ca mi-e teama ca va fi tot teapa. Ce opțiuni am, ca persoana juridica, în aceasta situație, sa-mi recuperez avansul plătit?
Dacă nu ajungeți la un acord, soluția e instanța