Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am o intrebare, am 3 copii de 4, 6 respectiv ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am o intrebare, am 3 copii de 4, 6 respectiv 8 ani ...

Buna ziua am o intrebare, am 3 copii de 4, 6 respectiv 8 ani toti minori, sotia vrea sa divorteze, ea are un apartament la vitan care este mostenire are decat certificat de mostenitor nu este succesiunea facuta deci are unde sa locuiasca in caz ca tribunalul ii va da custodia copiilor. Avem o casa la curte luata prin ing prima casa de 4 ani, nu se poate vinde pana nu se implinesc 5 ani. Sotia doreste sa ramana in casa dar ea calculeaza sa ma despagubeasca ( sulta) diferenta de la 59.000 euro cat a costat casa si acum mai sant de plata 48.000 euro la casa, adica partea mea in jur de 5.500 euro. Cum se calculeaza avand in vedere ca in momentul de fata dezvoltatorul vinde casele pe 95.000 euro pentru ca au crescut preturile de 4 ani de cand am achizitionat noi casa.
Si ce sanse sant la tribunal sa castige si care ar fi procedura daca nu are banii de sulta? Copilul de 8 ani vrea sa ramana la mine e posibil sa fie audiat la tribunal ce sanse am sa castig custodia ?
Va multumesc.
Certificatul de moștenitor se eliberează în urma dezbaterii succesiunii și este actul de proprietate al apartamentului.
Custodia copilului nu se obține decât în cazuri excepționale, care trebuie dovedite.
Faptul ca minorul va domicilia la dvs nu înseamnă și ca aveți custodia lui.
Autoritatea părintească se exercita în comun de către ambii părinți.
raluk0207, utilizator

raluk0207 a scris:

Certificatul de moștenitor se eliberează în urma dezbaterii succesiunii și este actul de proprietate al apartamentului.
Custodia copilului nu se obține decât în cazuri excepționale, care trebuie dovedite.
Faptul ca minorul va domicilia la dvs nu înseamnă și ca aveți custodia lui.
Autoritatea părintească se exercita în comun de către ambii părinți.

Cum se calculeaza sulta la casa? La cat sa cumparat sau la cat se vinde in momentul divortului ?
La valoarea rezultata din expertiza întocmită de un evaluator, în cadrul procesului de divorț și partaj.
Sulta va fi stabilita de instanta.

raluk0207 a scris:

La valoarea rezultata din expertiza întocmită de un evaluator, în cadrul procesului de divorț și partaj.
Sulta va fi stabilita de instanta.

Conteaza veniturile fiecare cat a avut pe cartea de munca sau ca din apartamentul ei de la vitan care este mostenire se incaseaza chirie 1800 ron care este prin contract la anaf ?
Adica ma afecteaza ca am salariu minim pe cartea de munca? Sau se imparte in mod egal 50/50 ?
conteaza care a fost contributia fiecaruia la cumpararea casei. Se prezuma ca ati contribuit egal, dar prezumtia poate fi rasturnata