Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... La un liceu sportiv, în timpul turneului de handbal ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

La un liceu sportiv, în timpul turneului de handbal junioare ...

La un liceu sportiv, în timpul turneului de handbal junioare I organizat de FRH, două jucătoarele se accidentează la genunchi și directorul școlii nu vrea să le plătească fetelor RMN-ul sau intervenția chirurgicală.
Vă rog să îmi trimiți un răspuns cât mai curând. Mulțumesc!
Plata se efectueaza cu respectarea prevederilor HG nr. 1447/ 2007. O gasiti aici: [ link extern ]
Evenimentul produs se comunica la ITM si se cerceteaza de catre scoala.
Sunt aplicabile prevederile Legii nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare:
-Art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-Art.5
lit.f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
-Art. 30 (1) În sensul prevederilor art. 5 lit. g), este, de asemenea, accident de muncă:
c) accidentul survenit în cadrul activităţilor cultural-sportive organizate, în timpul şi din cauza îndeplinirii acestor activităţi;