Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... As dori sa infiintez un pfa.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

As dori sa infiintez un pfa.

Buna ziua! Desfasor activitatii handmade (realizez accesorii de par), nu am vreun pfa, srl sau alta forma de functionare, asadar, as dori sa infiintez un pfa. Totusi, nu sunt lamurita cu sediul social.
1. Este obligatoriu sa existe un sediu social in cazul pfa?
2. In cazul in care sediul social este reprezentat de adresa unde locuiesc, trebuie vreo aprobare de la asociatia de locatari?
3. Se poate alege sediul social si in alta locatie, de ex. am observat ca exista firme care infiinteaza ele pfa-ul si gazduiesc sediul social al pfa-ului, cat de legal este?
Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
1. sediul e chiar domiciliul sau un alt spatiu inchiriat.
2. este nevoie de acordul vecinilor, da.
3. este legal, fiindca sediul va fi declarat fara activitate si, in plus, veti plati chirie. toata corespondenta va merge la sediu, etc.