Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retur produs in magazin
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retur produs in magazin

Poate un magazin sa refuze restituirea contravalorii produsului achizitionat daca este returnat in termen de 5 zile de la achizitie? Pe site-ul lor specifica, ca doar atunci cand este constatata o neconformitate ce nu se poate remedia, se restutuie contravaloarea produsului. Altfel, doar se inlocuieste.
produsul e functional? nu aveti nici un motiv sa-l returnati.
este defect? va fi trimis la reparat.
nu se poate repara? se aplica ce scrie pe website. termenul de retur nu e important.
v-ati razgandit? in lipsa unei politici mai favorabile a magazinului, veti ramane cu produsul