avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termen raspuns cerere catre presedintele Asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termen raspuns cerere catre presedintele Asociatiei

Buna ziua,

In calitatea de proprietar si membru al asociatiei de proprietari am depus o cerere catre presedintele asociatiei de proprietari. Exista vreun termen legal in care este obligat sa imi raspunda la cerere?
Mentionez ca cererea am formulat-o in scris si am depus-o la cutia postala a asociatiei si totdata am trimis-o pe adresa de email a asociatiei.

Multumesc anticipat,
Marius Georgescu
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2022
mlgeorgescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:28, 25 Mai 2022
Aveti confirmare de primire e.mail ? Puteati trimite sesizarea prin posta cu confirmare de primire.
Nu exista un termen expres mentionat in legea asociatiilor de proprietari in care sa primiti raspuns la cererile formulate. Va trebui sa insistati, eventual fata in fata. Puteti avea surpriza sa vi se spuna ca nu s-a primit nicio cerere.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns. Da, am dovada ca cererea a fost primita pe mail. Intre timp am gasit si art 57 care vad ca zice urmatoarele:
"raspunde in scris la sesizarile si contestatiile scrise ale proprietarilor din condominiu in termen de maximum 10 zile de la primirea acestora;"
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2022
mlgeorgescu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 presedintele de asociatie detine obligatia legala sa raspunda in termen de 10 zile
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sesizați în scris comitetul executiv dacă nu a răspuns.
Exista si calea justiției după aceea.
Din păcate, de multe ori fără intervenția unui avocat nu prea se rezolva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! am trimis o cerere cu mai multe solicitari pe adresa ... Magda 5 Magda 5 Buna seara! Am trimis o cerere cu mai multe solicitari pe adresa de email a asociatiei de propietari si a firmei de administrare. Nu am primit niciun raspuns, ... (vezi toată discuția)
Asociatie proprietari - lipsa raspuns in 30 de zile de la solicitare someonedan1980 someonedan1980 Am depus catre Asociata de proprietari din care fac parte o adresa scrisa (cu nr de inregistrare) in care am solicitat in scris raspuns la mai multe probleme ... (vezi toată discuția)
Asociatie - problema cu chirias . de aproape 2 ani acesta a ocupat ... luciannitu luciannitu Probema cu chirias al vecinului. De aproape 2 ani acesta a ocupat balconul de pe hol (comun) unde a depozitat aparate de aer conditionat si frigidere, ... (vezi toată discuția)