Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termen raspuns cerere catre presedintele Asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termen raspuns cerere catre presedintele Asociatiei

Buna ziua,

In calitatea de proprietar si membru al asociatiei de proprietari am depus o cerere catre presedintele asociatiei de proprietari. Exista vreun termen legal in care este obligat sa imi raspunda la cerere?
Mentionez ca cererea am formulat-o in scris si am depus-o la cutia postala a asociatiei si totdata am trimis-o pe adresa de email a asociatiei.

Multumesc anticipat,
Marius Georgescu
mlgeorgescu, utilizator
Aveti confirmare de primire e.mail ? Puteati trimite sesizarea prin posta cu confirmare de primire.
Nu exista un termen expres mentionat in legea asociatiilor de proprietari in care sa primiti raspuns la cererile formulate. Va trebui sa insistati, eventual fata in fata. Puteti avea surpriza sa vi se spuna ca nu s-a primit nicio cerere.
Multumesc pentru raspuns. Da, am dovada ca cererea a fost primita pe mail. Intre timp am gasit si art 57 care vad ca zice urmatoarele:
"raspunde in scris la sesizarile si contestatiile scrise ale proprietarilor din condominiu in termen de maximum 10 zile de la primirea acestora;"
mlgeorgescu, utilizator
Conform disp L nr 196/2018 presedintele de asociatie detine obligatia legala sa raspunda in termen de 10 zile
Sesizați în scris comitetul executiv dacă nu a răspuns.
Exista si calea justiției după aceea.
Din păcate, de multe ori fără intervenția unui avocat nu prea se rezolva.