Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Au voie, cei care fac parte din consiliu de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Au voie, cei care fac parte din consiliu de administrație la ...

Au voie, cei care fac parte din consiliu de administrație la bloc, sa solicite o suma de bani pt a se constitui un fond de redresare. Vechea conducere a furat banii din bugetul administrației iar noua conducere vrea ca din acesta fond sa se plăteasca aceste datorii. Este legal? Oameni și au plătit întreținerea iar acum li se cer bani.... încă odată pt acest fond. Practic sa achite iar
raisa-gabriela, utilizator
Ok, nu plătiți nimic, însă acele datorii, plus eventuale penalizări nu sunt ale noii conduceri, ci ale membrilor asociației, adică și ale dvs. Cine sa le achite, dacă făptașii, probabil, s-au "evaporat"?
Legal este ce vor cei din conducere, se pot constitui anumite fonduri speciale, cum e acesta.
latka, utilizator
Legiuitorul nu a prevazut in disp L nr 196/2018 aceasta forma de recuperare prejudiciu generat de persoane fizice
legal,asociatia d eproprietari in baza documentelor justificative are dreptul sa se indrepte cu pretentii direct impotriva persoanelor vinovate de prejudiciu