Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara !soțul meu are 3 copii și eu 1 din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara !soțul meu are 3 copii și eu 1 din căsătorii ...

Bună seara !soțul meu are 3 copii și eu 1 din căsătorii anterioare.Noi am cumpărat un teren și am construit o casa împreună iar el actul terenului la făcut ca fiind bun propriu cică banii fiind donați de fiul sau .acum noi vrem sa divortam și el insista sa ne împăcam cu pretextul ca îmi lasă un testament sa rămân cu casa .este valabil acest testament sau pot divorța și după sa îmi facă act de vânzare cumpărare?cum ar fi mai sigur sa nu atace actul copii lui.sper sa îmi răspundeți multumesc
Cel mai sigur este sa faceți un partaj
Dvs luați casa, iar el celelalte bunuri sau o sulta.
Nu testament, ca nu e act de proprietate (la decesul lui trebuie dezbătută succesiunea), iar dacă are copii, ei pot solicita reductiunea.