Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligatie test paternitate.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligatie test paternitate.

Daca tatal copilului cere testul de paternitate in instanta se poate ca mama sa refuze paternitatea ? (TATAL NU ESTE PE CERTIFICATUL DE NASTERE)
Daca este obligata sa faca testul, ce drepturi are tatal absent, care nu a crut copilul?
Copilul are 4 luni .

Tatal nu e trecut pe certificatul de nastere, copilul este nascut in strainatate, nu in UE.
Tatal nu a vrut copilul, mama are dovezi clare cu mesaje de la tatal cu avort si informatii de acest gen, si nu doreste sa imparta custodia .

Va rog daca ma puteti ajuta cu informatii.
Nu tine de mama , nu il poate impiedica pe tata sa isi recunoasca copilul. Dupa ce va deveni tata, va avea si drepturi.
Cu putin noroc, mama va exercita singura autoritatea parinteasca.
Tatal a dat-o in judecata pe mama sau sunt doar vorbe?

Deocamdata sunt doar vorbe . Cere testul de paternitate si mama nu doreste . Se poate obliga doar prin instanta ?

Multumesc de raspuns prompt !

gi-jane2 a scris:

Nu tine de mama , nu il poate impiedica pe tata sa isi recunoasca copilul. Dupa ce va deveni tata, va avea si drepturi.
Cu putin noroc, mama va exercita singura autoritatea parinteasca.
Tatal a dat-o in judecata pe mama sau sunt doar vorbe?

Copilul a carui paternitate nu este stabilita poate fi recunoscut de catre tata, cu sau fara voia mamei.

Odata stabilita paternitatea, tatal va avea atat drepturi cat si obligatii.

Cat de intinse vor fi drepturile depinde de situatia lor concreta, insa instantele tind sa acorde aceste drepturi daca tatal isi revizuieste atitudinea considerand ca este un lucru bun, in beneficiul copilului.
Mama trebuie mai întâi sa transcrie certificatul de naștere strain în România.
Paternitatea copilului se poate stabili și fără test de paternitate, prin recunoașterea tatălui, dobândind astfel drepturi comune cu mama.
Dacă mama dorește sa exercite singura autoritatea parinteasca atunci trebuie sa solicite acest lucru în instanta, folosindu-se de dovezile despre care ați vorbit.
Ar fi indicat sa contacteze un avocat ca să înțeleagă în detaliu procedura.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Buna ziua,

Determinarea paternitatii reprezinta un drept al copilului, nu optiunea mamei.

Stabilirea paternitatii copilului din concubinaj poate fi realizata oricand, prin recunoastere voluntara,conform declaratiei, fara a fi necesar acordul de vointa al mamei.

Declaratia poate fi perfectata in fata unui notar public.