Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, am făcut o sesizare la primărie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, am făcut o sesizare la primărie ...

Bună ziua, Am făcut o sesizare la primărie ca să mi se facă grănițuirea dintre cele două proprietăți. După anumit timp, am primit raspuns de la primărie spunându-mi că nu sunt competenți să facă această măsuratoare de grănițuire între cele 2 proprietati și ca e mai bine să fac apel la instanta sau sa cad la înțelegere cu vecina mea.
Acum catva timp după ce foștii proprietari au decedat vecina împreună cu părinții au luat o bucata de teren din spatele casei si au facut gard pe terenul nostru ca sa poata să-și parcheze masina.
Nu ne deranjează ca a luat terenul de-a lungul casei, dar Cadastru nu mai este la fel.
Din cauză că nu pot să am cu vecina o conversație amicala, atunci trebuie să facem Apel la Justiție ca să se facă grănițuirea din cele două proprietăți sau la un Topograf
Ce se poate face ?
Va mulțumesc pentru răspuns.
Elena Andreea, administrator
Discutati cu un avocat si mergeti in instanta, alta cale nu aveti daca nu exista intelegere.
Bună ziua!
Într-adevăr primăria nu este cazul să intervină în cazul expus de dvs.!
Daca nu vă înțelegeți cu vecina dvs. trebuie să faceți dosar în instanță de revendicare și granituire între proprietăți.
Daca aveți nevoie de ajutor, putem colabora!