Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT Tatal decedat are credit la Cetelem.De ce ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT Tatal decedat are credit la Cetelem.De ce Cetelemul vrea sa transfere ...

Tatal decedat are credit la Cetelem.De ce Cetelemul vrea sa transfere creditul la mostenitori?S.a trimis copie dupa certificatul de deces iar ei spun ca s.a pierdut asigurarea!
Mostenitorii, daca accepta mostenirea, accepta si activul si pasivul (adica datoriile) iar institutia de creditare doreste sa isi recupereze banii de la mostenitori si sa riste cat mai putin. De aceea va face demersi=uri, in calitate de creditor, pentru dezbaterea succesiunii. De precizat ca pasivul se achita de catre mostenitorii acceptanti in limita mostenirii primite/existente.
In masura in care s a plătit și polița de asigurare in caz de deces, societatea cetelem rămâne obligată sa își recupereze banii din aceasta asigurare. Verificați contractul de credit, formulați o sesizare in scris către cetelem ca sa primiți un răspuns in scris in sensul ca au pierdut asigurarea, ulterior acționați in judecată.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat