avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT Tatal decedat are credit la Cetelem.De ce ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT Tatal decedat are credit la Cetelem.De ce Cetelemul vrea sa transfere ...

Tatal decedat are credit la Cetelem.De ce Cetelemul vrea sa transfere creditul la mostenitori?S.a trimis copie dupa certificatul de deces iar ei spun ca s.a pierdut asigurarea!
Mostenitorii, daca accepta mostenirea, accepta si activul si pasivul (adica datoriile) iar institutia de creditare doreste sa isi recupereze banii de la mostenitori si sa riste cat mai putin. De aceea va face demersi=uri, in calitate de creditor, pentru dezbaterea succesiunii. De precizat ca pasivul se achita de catre mostenitorii acceptanti in limita mostenirii primite/existente.
In masura in care s a plătit și polița de asigurare in caz de deces, societatea cetelem rămâne obligată sa își recupereze banii din aceasta asigurare. Verificați contractul de credit, formulați o sesizare in scris către cetelem ca sa primiți un răspuns in scris in sensul ca au pierdut asigurarea, ulterior acționați in judecată.
Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2022
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intampla cu creditul bancar dupa moartea celui care l-a contractat? hingheru hingheru Am o intrebarare: un parinte a facut un credit de nevoi personale, creditul are asigurarea de viata obligatorie, parintele a decedat, copii trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Card limita de credit - posesor decedat viorelh viorelh Buna ziua, As vrea sa stiu ce se intampla cu cardul cu limita de credit al carui titular a decedat. Banca respectiva solicita de la familie recuperarea ... (vezi toată discuția)
Datornic decedat bijouxxx75 bijouxxx75 salut am o intrebare in cazul : in care o persoana a luat un credit si l-a folosit dar a decedat si nu a achitat ratele , nefacandu-se succesiune de ... (vezi toată discuția)